Окрузи во Република Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Окрузите во Косово со главните градови.

Окрузите во Косово (албански: Rreth, српски: Дистрикт) се првостепената административна поделба на државата. Секој округ има свој главен град и понатака секој округ е поделен на општини.

Окрузите[уреди]

Округ Главен град Површина
(км²)
Насевелние
во 2002 (ранг)
Население
жит/км²
Општини
Ѓаковица
(Đakovički okrug/Gjakova District)
RR GJA.png
Ѓаковица 1042 242.077 232
Гнилане
(Gnjilanski okrug/Gjilani District)
RR GJI.png
Гнилане
Косовска Митровица
(Kosovskomitrovački okrug/Komuna e Mitrovicës)
RR MI.png
Косовска Митровица
Пеќ
(Pećki okrug/Peja District)
RR PE.png
Пеќ
Приштина
(Prištinski okrug/Komuna e Prishtinës)
RR PR.png
Приштина
Призрен
(Prizrenski okrug/Prizreni District)
RR PZ.png
Призрен
Урошевац
(Uroševački okrug/Ferizaji District)
RR FE.png
Урошевац

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]