Гнилане (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Гнилане
Komuna e Gjilanit
Gnjilanski okrug
RR GJI.png
Гнилане во рамките на Косово
Главен град Гнилане
Површина
 – вкупно
 – % вода

 ?
 н/п
Население
 – вкупно
 – Густина на население

 ?
 ?
Код 00 381 (o)280
Поштенски код 60000
Временска зона CET, летно CEST

Округот Гнилане (албански: Komuna e Gjilanit; српски: Гњилански oкруг, Gnjilanski okrug) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е градот Гнилане и опфаќа три општини.

Општини[уреди]

Округот ги опфаќа општините:

Етнички групи[уреди]

Во 1991 година, сите општини во округот имале албанско мнозинско население: Гнилане (76,54%), Косовска Каменица (73,05%), Витина (78,68%).

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]