Пеќ (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Пеќ
Komuna e Pejës
Pećki okrug
RR PE.png
Пеќ во рамките на Косово
Главен град Пеќ
Површина
 – вкупно
 – % вода

 ?
 н/п
Население
 – вкупно
 – Густина на население

 225.500
 ?
Код  ?
Поштенски код  ?
Временска зона CET, летно CEST

Округот Пеќ (албански: Komuna e Pejës; српски: Пећки округ) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Пеќ и округот опфаќа три општини.

Општини[уреди]

Округот ги опфаќа општините:

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]