Приштина (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Komuna e Prishtinës
Приштински округ
Prištinski okrug
Округ Приштина
RR PR.png
Округот Приштина во Косово.
Главен град Приштина
Површина
 – Вкупно
 – % вода

 ?
 н/п
Население
 – Вкупно
 – Густина на население

 ?
 ?
Код  ?
Поштенски код 10000
Временска зона CET, летно CEST

Приштина (албански: Komuna e Prishtinës; српски: Приштински округ, Prištinski okrug) е округ во Косово со главен град Приштина.

Општини[уреди]

Во округот се наоѓаат општините:

Етнички групи[уреди]

Во 1991 година, општини со албанско мнозинство биле: Приштина (77.63%), Обилиќ (66.31%), Косово Поље (56.63%), Липљан (77.36%), Подуево (97.91%), и Глоговац (99.87%).

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]