Призрен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Призрен
Komuna e Prizrenit
Prizrenski okrug
RR PZ.png
Призрен во рамките на Косово
Главен град Призрен
Површина
 – вкупно
 – % вода

 ?
 н/п
Население
 – вкупно
 – Густина на население

 ?
 ?
Код  ?
Поштенски код 2xxxx
Временска зона CET, летноCEST

Округот Призрен (албански: Komuna e Prizrenit, српски: Призренски округ е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Призрен и округот опфаќа четири општини.

Општини[уреди]

Округот ги опфаќа општините:

Јазици[уреди]

Покрај албанскиот и српскиот јазик, во округот и турскиот јазик е официјален.

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]