Косовска Митровица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Косовска Митровица
Komuna e Mitrovicës
Косовскомитровачки округ
Kosovskomitrovački okrug
RR MI.png
Косовска Митровица во рамките на Косово.
Главен град Косовска Митровица
Површина
 – вкупно
 – % вода

 ?
 н/п
Население
 – вкупно
 – Густина на население

 ?
 ?
Код  ?
Поштенски код  ?
Временска зона CET, летно CEST

Округот Косовска Митровица (албански: Komuna e Mitrovicës, српски: митровачки округ) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Косовска Митровица и округот опфаќа шест општини.

Општини[уреди]

Округот ги опфаќа општините:

Етнички групи[уреди]

Општините Косовска Митровица, Вучитрн и Србица се со мнозинско албанско население, додека општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ се со мнозинско српско население.

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]