Мејо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мејо
Contae Mhaigh Eo
Грб на Мејо
Местоположба
center Мејо на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Кастлебар
Рег. табл.: MO
Површина: 5397 km²
Население (2006) 123.648
Мреж. место: www.mayococo.ie

Мејо (ирски: Contae Mhaigh Eo, англиски: County Mayo) — округ во провинцијата Конахт во Ирска. Лоцирана е на западниот дел на замјата. На југ се граничи со Голвеј, на исток со Роскомон, и на североисток со Слиго. Главен град е Кастлебар.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]