Даун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Даун
Contae an Dúin
Coontie Doun
Местоположба
center Даун на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Даунпатрик
Површина: 2.448 km²
Население (2007) 516.000
Планината Мурне

Даун, (англиски -County Down, ирски - Contae an Dúin - што во превот значи „тврдина“) е округ во провинцијата Алстер во Северна Ирска. Има површина од 2.448 км² и 516.000 жители.


Главен град е Даунпатрик со 10.316 жители.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]