Офали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Офали
Contae Uíbh Fhailí
Местоположба
center Офали на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Таламор
Рег. табл.: OY
Површина: 1,999 km²
Население (2006) 70.868
Мреж. место: www.offaly.ie

Офали (ирски -Contae Uíbh Fhailí,англиски -County Offaly) е округ во провинцијата Ленстер во Ирска. Се грабичи со седум други октузи: Голвеј, Роскомон, Вестмит, Мит, Килдер, Леиш, и Типерери.

Има површина од 1,999 km² и 70,868 жители. Главен град е Таламор.

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]

Карта на примарните патишта во округот