Фермана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фермана
Contae Fhear Manach
Грб на Фермана
Местоположба
center Фермана на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Енискилен
Површина: 1.691 km²
Население (2007) 57,527

Фермана (ирски: Contae Fhear Manach, англиски: County Fermanagh), е најзападниот округ од северноирските окрузи и се наоѓа во провинцијата Алстер. Оддалечен е само 120 km од Белфаст и 160 km од Даблин. Фермана е претежно рурална средина. Главен град е Енискилен со 13.599 жители (2001).


Во слободен превод името „Фермана“ значи Округ на монасите или Место на мажите од родот Мана (наречено по нивниот поглавар).

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]