Конахт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Kонахт
Cúige Chonnachta
Знаме на Kонахт
Местоположба
center Kонахт на карта
Статистики
Површина: 17 713,18
Население (2006) 503 083

Конахт (англиски: Connacht; се изговара ˈkɒnəxt, или /ˈkɒnɔːt/[1]; ирски: Connachta (изговор [ˈkɔnəxtə]) „(земја на) потомците на Кон“) е западна провинција на Ирска, со областите Голвеј, Литрим, Мејо, Роскомон, Слајго.

Во ирскиот се користи името Cúige Chonnacht т.e. провинцијата Конахт. Најголеми градови се Голвеј на југ, и Слого на север. Има вкупно население од 503 083 со што е најненаселената провинција во Ирска.

Највисока точка е врвот Мвелреа (Mweelrea) (814 m), во округот Мејо, додека најголем остров е Ахил, кој воедно е и најголем остров во Ирска. Најголемо езеро е езерото Луг.

Во 1798 гонина со француска воена помош беше формирана Република Конахт (The Republic of Connaught).

Види исто така[уреди]

Наводи[уреди]

  1. според окфордскиот англиски речник