Кери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кери
Contae Chiarraí
Грб на Кери
Местоположба
center Кери на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Трале
Рег. табл.: KY
Површина: 4746 km²
Население (2006) 139.616
Мреж. место: www.kerrycoco.ie
Езерото киларни

Кери (ирски -Contae Chiarraí, англиски -County Kerry) е југоисточна област во Ирска. Неформално го нарекуваат Кралството (The Kingdom). Кери е округ во провинцијата Манстер. Има површина од4,746 km² (1,832 sqm), и се граничи со округот Лимерик на исток и Корк на југоисток. Главен град е Трале.

Еден од најпознатите ирски градови Киларни се наоѓа во Кери. Изобилува со природни увбавини, како езера , така и паркови.

Полуостровот Дингл

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]