Лиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Леиш
Contae Laoise
Грб на Леиш
Местоположба
center Леиш на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Портлеиш
Рег. табл.: LS
Површина: 1719 km²
Население (2006) 69.012
Мреж. место: www.laois.ie

Леиш (МФА: /liːʃ/; Contae Laoise на ирски и County Laois на англиски, исто нарекувана и Laoighis или Leix, е округ во провинцијата Ленстер во Ирска. Лоцирана е во централниот дел на земјата и со своите 1719 km² има 69,012 жители.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]