Алстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алстер
Cúige Uladh
Знаме на Алстер
Местоположба
center Алстер на карта
Статистики
Површина: 24.481 км²
Население (проценка од 2006) 1.993.918

Алстер (ирски Cúige Uladh / Ulaidh, шкотски: Ulstèr, МФА: [ˈkwɪɟɪ ˈʌlˠu / ˈʌlˠi] англиски Ulster) е покраина во Велика Британија, дел од Северна Ирска.

Географија и демографија[уреди]

Алстер е со население од 2 милиона жители и површина од 24.481 km². Најголем град е Белфаст се повеќе од милион жители. Тој е главен град на Северна Ирска. Алстер е поделен на девет грофовии (окрузи) од кој се три во Република Ирска и шест во Северна Ирска:

Грофовии во Ирска[уреди]

Грофовии во Северна Ирска[уреди]

Религија[уреди]

Традиционални ирците се католици, додека англичаните се протестанти и нивниот сооднос е 49% спрема 48%, но има и други или атеисти кои прават баланс.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]