Лондондери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лондондери / Дери
Contae Dhoire
Coontie Lunnonderrie / Coontie Derrie
Грб на Лондондери / Дери
Местоположба
center Лондондери / Дери на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Дери
Површина: 2,074 км²
Население (проц.) 213.000 (2.007)
карта на округот, 1837.

Лондондери или Дери (ирски: Contae Dhoire, англиски County Londonderry или County Derry, алстерски шкотски Coontie Lunnonderrie / Coontie Derrie) е една ос шесте северноирски окрузи во покраината Алстер. Има 213.000 жители и главен град е Дери со 90.663 жители.


Името на округот е тема на расправа, бидејќи името Дери го преферираат ирците националисти, додека името Лондондери унионистите и централата од Лондон. Но сега името Дери се користи од ирска страна , а Лондондери од британските авторитети.

Види исто така[уреди]