Косвиг (Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Косвиг
Coswig town hall.jpg
Грб на Косвиг
Косвиг (Анхалт) се наоѓа во Германија
Косвиг (Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Градоначалник Дорис Берлин
Основни податоци
Површина 296 км2
Надм. височина 83 м
Население 12.446 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034903
Портал www.coswig-anhalt.de
Местоположбата на град Косвиг во рамките на округот Витенберг
Карта
Координати 51°53′00″ СГШ 12°26′00″ ИГД / 

Косвиг (германски: Coswig (Anhalt)) е град во округот Витенберг на Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, околу 12 километри западно од Витенберг и 15 километри источно од Десау.

Историја[уреди]

Замок

Замокот Косвиг бил првпат спомант во 1187. Нема податоци за словенски населби до овој датум. Во 1215, Косвиг е наречен „Oppidium“. Во текот на ова време бил еден од најважните градови, северно од реката Елба. Во 16-от век, Косвиг веќе бил поврзан со водоводен систем од Верпен. Земјоделството, ткаењето и рударството биле најважни дејности во економијата. Градот бил скоро целосно уништен од хиспанските трупи во текот на Шмалкаденска војна. Од 1603 до 1793, Косвиг припаѓал на Анхалт-Цербст. Замокот бил изграден на крајот на 17-от век. Железничката станица била отворена на 10 септември 1841. Во 1987 година, градот ја одбележал 800-годишнината од постоењето.

Знаменитости[уреди]

 • Замок Косвиг
 • Nicolaikirche (црква)
 • Нова апостолска црква
 • Ферибот Косвиг, ферибот низ Елба до Верлиц
 • Кула Бизмарк
 • Amtshaus и градско собрание

Политика[уреди]

Излезноста на гласачите од последните избори на 13 јуни во 2004 била 43,6%.

Градски совет: 20 места на следниве партии:

 • 7 места - CDU
 • 4 места - Linkspartei.PDS
 • 3 места - SPD
 • 3 места - Bürgerblock
 • 2 места - FWG
 • 1 место - FDP

Меѓународни односи[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]