Кевин-Принс Боатенг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кевин-Принс Боатенг
Prince Boateng.jpg
Лични податоци
Полно име Кевин-Принс Боатенг
Роден на 6 март 1987
Роден во Берлин, Западна Германија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Положба среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 27
Младинска кариера
1994 Reinickendorfer Füchse
1994–2005 ФК Херта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2007 ФК Херта II 29 (5)
2005–2007 ФК Херта 42 (4)
2007–2009 ФК Тотенхем 14 (0)
2009 ФК Борусија Дортмунд (loan) 10 (0)
2009–2010 ФК Портсмут 22 (3)
2010–2011 ФК Џенова 0 (0)
2010–2011 ФК Милан (п) 26 (3)
2011– ФК Милан 0 (0)
Репрезентација
2001–2002 Германија U-15 4 (1)
2002–2003 Германија U-16 10 (3)
2003–2004 Германија U-17 10 (1)
2004–2005 Германија U-19 9 (4)
2005–2006 Германија U-20 2 (0)
2006–2007 Германија U-21 6 (0)
2010– Гана 9 (1)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 7 јуни 2011

Кевин-Принс Боатенг е германски фудбалер кој игра на позиција среден ред и во моментот игра во екипата на Милан.