Кајлар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кајлар
Πτολεμαΐδα
Поглед.
Поглед.
Амблем на Кајлар
Местоположба
Кајлар се наоѓа во Грција
Кајлар
Координати 40°31′ СГШ 21°41′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Кожани
Население (2001)[1]
 - Население: 35.539
 - Површина: 217,901 км2
 - Густина: 163 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Пошт. бр.: 502 00
Повик бр.: 24630
Рег. табл.: KZ
Портал
www.ptolemaida.gr


Кајлар (грчки: Πτολεμαΐδα) е град во Егејска Македонија. Денес има 37.289 жители и се наоѓа помеѓу префектурите Лерин, Кожани и Воден во Западна Македонија. Градот е голем индустриски и стопански центар на Грција и произведува над 70% од грчката електрична струја.

Име[уреди]

Грчката верзија на името потекнува од од Птолемaj Лаг, првиот генерал на Александар Македонски. Многу Македонци живеат тука и во околниот крај.[2][3]

Култура[уреди]

Фудбалскиот клуб на Кајлар се нарекува Еордаикос (грчки: Εορδαϊκός). Друг тим е ФК Птолемаидас. Градот има училишта, градинки, гимназии, цркви, банки, пошта, железничка станица (Кожани - Лерин), полициска станица, кула на вода, и плоштади. Постои потенцијал во блиска иднида во градот да се отвори универзитет. Музејот на антропологија и фолклор е со седиште во градот.

Економија[уреди]

Кајлар е високоразвиен индустриски центар. Четирите електрани во оваа област произведуваат 70% од електричната енергија во Грција, со користење на големи локални депозити на лигнит како гориво. Електраните се во сопственост на Електростопанство на Грција (ДЕИ), главниот работодавач во градот. Фабриката е посветена на премиер на Грција во тоа време, Константин Караманлис. Другите две се во Суровичево во Лерин и во Агиос Димитриос.

Население[уреди]

Сегашната Општина Кајлар се состои од градот Кајлар и 12 мали заедници (села) кои сите заедно зафаќаат површина од 2.179 квадратни километри. Според пописот од 2001 година, населението на градот е 30.017 жители. Вкупното население на општината во 2011 година беше 45.450 жители, а во градот 37.289.

Етнички состав на населението[уреди]

Значителен дел од жителите на Кајлар се Грци доселени од Мала Азија или нивни потомци. Овие беа бегалци кои први пристигнаа во Егејска Македонија во текот на 1920-тите години, како резултат на размената на населението според Договорот од Лозана. Има и значителен број на Македонци, особено во соседните села.

Наводи[уреди]