Учини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Учини
Учини се наоѓа во Грција
Учини
Учини (Грција)

Учини или Уџана или Уџане (грчки: Κομνηνά) е село со 1.120 жители во Западна Македонија во Грција.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Повеќе од 90% на населението се Грци-бегалци од Турција и зборуваат на понтиски јазик.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]