Суровичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Суровичево
Αμύνταιο
Црквата во центарот на градот.
Црквата во центарот на градот.
Местоположба
Суровичево се наоѓа во Грција
Суровичево
Координати 40°41′ СГШ 21°41′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Лерин
Население (2001)[1]
Општина
 - Население: 18.975
 - Површина: 599,6 км2
 - Густина: 32 жит/км2
Општинска единица
 - Население: 8.378
Месност
 - Население: 4.407
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Рег. табл.: ΡΑ

Суровичево (грчки: Αμύνταιο, Аминдео) — град во Леринскиот округ во Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на општината Суровичево.

Географиja и местоположба[уреди]

Градот се наоѓа на 33 километри југоисточно од центарот на префектурата Лерин, во североисточниот дел на котлината Сариѓол, на еден километар јужно од Петерското Езеро во подножјето на планината Ниџе. Планините Мала Ниџе и Мала Река го одделуваат градот од Пелагонија. Маалото „Аналипси“ во северниот дел од градот се води како одделно село и има 629 жители.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Железничката станица во селото во 1894 г.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)

Надворешни врски[уреди]