Карлоу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карлоу
Contae Cheatharlach
Грб на Карлоу
Местоположба
center Карлоу на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Карлоу
Рег. табл.: CW
Површина: 896 km²
Население (2006) 50.349
Мреж. место: www.countycarlow.ie

Карлоу (ирски -Contae Cheatharlach, англиски -County Carlow) е округ во провинцијата Ленстер, лоцирана во јужниот исток на Ирска. Има популација од 50,349 жители Април 2006.Главниот град е Карлоу и се наоѓа на реката Бероу,. Има население од 20,724 жители (2006 попис).


Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Кадедралната црква во главниот град Карлоу во кое е и седиштето на локалната католичка парохија


Координати: 52°40′N, 6°50′W