Trifolium buckwestiorum

Од Википедија — слободната енциклопедија
Trifolium buckwestiorum

Критично загрозен (ТНЦ)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Trifolium buckwestiorum
Научен назив
Trifolium buckwestiorum
Isely
Trifolium buckwestiorum

Критично загрозен  (NatureServe)
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Класа: Tracheophytes
Класа: Angiosperms
Класа: Eudicots
Класа: Rosids
Ред: Fabales
Фамилија: Fabaceae
Подфамилија: Faboideae
Род: Trifolium
Вид
T. buckwestiorum
Биномен назив
Trifolium buckwestiorum

Isely

Trifolium buckwestiorum е редок вид на детелина позната по народното име детелината Санта Круз.[1]

Распространетост[уреди | уреди извор]

Растението се смета како ендемичен вид во Калифорнија. Знаеме за него од девет или десет мали појави, во окрузите Монтереј, Санта Круз и Сонома.[2] Може да се појави и во окрузите Сан Матео, Санта Клара и Мендосино,[3] но, неговите популации се многу мали и лесно се уништуваат поради разни причини како што се возилата, развојот на индустријата и активноста на дивите свињи.[2]

Расте во шуми и во крајбрежни прерии.[4]

Опис[уреди | уреди извор]

Таа е едногодишна билка која расте исправена или опуштена во форма, со зелена или црвеникава трева без влакна. Листовите се овални ливчиња, долги до 1,5 сантиметар.

Цветот е главица која е широка приближно еден сантиметар. Секој цвет има чашка од чашкино ливче кои се стеснуваат на фини влакна и розова корола долга под еден сантиметар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Trifolium buckwestiorum“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS.
  2. 2,0 2,1 The Nature Conservancy[мртва врска]
  3. Elkhorn Slough Local Plant Profile
  4. „California Native Plant Society Rare Plant Profile“. Архивирано од изворникот на 2012-03-26. Посетено на 2022-05-21.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Isley, D. (1992). Иновации во Калифорнија Трифолиум и Латирус . Мадроњо 39(2):90–97.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]