Прејди на содржината

Глушини

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Faboideae)
Desmodium gangeticum
Uraria rufescens

Глушини (науч. Faboideae) — потсемејство на цветни растенија од семејството бобови (Fabaceae). Друго прифатливо име на истата е Papilionoideae.[4]

Потсемејството е нашироко распространето низ светот и приспособена на најразлични животни средини и опфаќа дрва, грмушки и тревести растенија. Во неа спаѓаат грашокот, граорот и доброцветот. Цветовите типично имаат округол облик, а корењата најчесто имаат израстоци.

Родови[уреди | уреди извор]

Научниот назив на типскиот род глушина е Vicia, но често се среќава синонимот Faba, по кој е наречена потсемејството.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за земјоделство на САД (USDA) (2003): Информативна мрежа за генетски ресурси – Faboideae. Верзија од 17 јануари 2003. Проверено на 7 август 2010
  2. „Faboideae на UniProt“. Посетено на 7 август 2010.
  3. Systema Naturae 2000“. Посетено на 7 август 2010.[мртва врска]
  4. McNeill, J.; Barrie, F.R.; Burdet, H.M. & Demoulin, V., уред. (2006), International code of botanical nomenclature (Vienna Code) (electronic. изд.), Vienna: International Association for Plant Taxonomy, Посетено на 20 февруари 2011, Article 19.7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Глушини Архивирано на 13 декември 2010 г. — семејства на цветни растенија: Описи, илустрации, распознавање, набавка на информации (англиски)