Tomb Raider (видео-игра од 2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tomb Raider

Ограбувачка на гробници

ТР 2012.jpg
Изработувач(и) Crystal Dynamics
Издавач(и) Square Enix
Серијал Tomb Raider
Погон Погонот на Crystal
Подлоги Microsoft Windows, PlayStation 3 и Xbox 360
Датум на издавање 1/4 од 2013. година
Жанр(ови) акција-авантура

„Ограбувачка на гробници“ (англиски: Tomb Raider) е идна акционо-авантуристичка видео-игра и деветтиот дел од серијалот на игрите „Tomb Raider“, издадена од „Square Enix“, а изработена од „Crystal Dynamics“ како нивен петти наслов од франшизата. Како прва после поврзаната трилогија што претходеше, играта нема да биде поврзана со претходните делови од серијалот. Играва е престартување во кое ќе се разработува преграденото потекло на влијателниот, главен лик, Лара Крофт. Издавањето на „Tomb Raider“ е закажано за првата четвртина од 2013. година за Microsoft Windows, PlayStation 3 и Xbox 360.

Приказна[уреди | уреди извор]

Скоро по завршувањето на високото образование, 21-годишната Лара Крофт патува до остров близу јапонското крајбрежје на бродот Ендуранс, брод управуван од капетанот Конрад Рот. Пред да се закотви на заливот, бродот е расцепен на пола од непредвидена бура, оставајќи ја Лара одделена од другите преживеани на брегот. Таа мора да ги надмине емотивната и физичката мака за да преживее на островот.