Прејди на содржината

Tekken 2 (видеоигра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ТЕКЕН 2
Tekken 2 (鉄拳2)

Изработувач(и) Namco
Издавач(и) Namco Hometek
 Јапонија
Sony Entertainment
 Европска Унија
Режисер(и) Сеичи Иши
Масамичи Абе
Масахиро Кимото
Продуцент(и) Хаџиме Накатани
Дизајнер(и) Сеичи Иши
Програмер(и) Масанори Јамада
Композитор(и) Аркадна вер.
Јоши Такајанаги
PS1
Јоши Аракава
Акира Нишизаки
Серијал Tekken
Подлоги Аркадна, PlayStation
Датум на издавање Аркадна вер.
21 јуни 1995 г.
PlayStation вер.
ЈП: 29 март 1996 г.
СА 27 август 1996 г.
ЕУ 2 октомври 1998 г.
Жанр(ови) Боречка
Режим(и) Еден или двајца играчи

Текен 2 (鉄拳2) е борбена игра развиена и објавена од Namco. Вториот влез во серијата Tekken, беше објавен за аркади во 1995 година и пренесен на PlayStation следната година. Аркадната верзија подоцна беше објавена во режимот Аркадна историја на Tekken 5 за PlayStation 2.

Во играта има 25 борци за играње, што вклучува 17 ветерани што се враќаат и осум новодојденци. Верзијата за домашна конзола, исто така, воведе нови, сега веќе основни режими на игра во серијата. Tekken 2 беше критичен, но и комерцијален успех, станувајќи една од најпродаваните игри на PlayStation со околу 40.000 аркадни единици и 5,7 милиони копии на PlayStation продадени ширум светот. Следуваше продолжение, Tekken 3, во 1997 година.

Гејмплеј[уреди | уреди извор]

Играта во Tekken 2 е многу слична на неговиот претходник Tekken со неколку додатоци. Продолжува да користи 2D позадини во своите фази, бесконечно поле за игра и систем за борба што користи четири копчиња: лев удар, десен удар, лев удар и десен удар. Посебните додатоци вклучуваа пресврти на напад за некои ликови, фрлања назад, фрлања со синџир и настрана единствена за два лика, Казуја Мишима и Хеихачи Мишима. Сепак, Јошимитсу има вртење настрано движење што го намалува неговото здравје. Справите исто така беа модифицирани за да нанесат штета при трчање од поголема далечина. Секој пат кога играта ќе се победи со еден од стандардните достапни знаци во аркаден режим, поврзаниот знак за под-шеф станува може да се избере.

Верзијата на домашната конзола на Tekken 2 воведе различни режими кои ќе станат главен во серијата. Тие вклучуваат режим на преживување, режим на битка во тимот, режим на временски напад и режим на вежбање. Режимот за преживување го води играчот низ бесконечен број натпревари за да види колку противници може да поразат без самите да бидат поразени. Дополнително, секое изгубено здравје за време на натпреварот ќе се пренесе на следниот натпревар, но играчот ќе си врати малку повеќе здравје. Режимот Team Battle му овозможува на играчот да избере до осум знаци за учество во натпревари од еден круг. Како и режимот за преживување, секое изгубено здравје за време на натпреварот ќе се пренесе на следниот натпревар, но играчот ќе добие мала количина. Играчот исто така ќе го задржи својот карактер за следниот натпревар додека не бидат елиминирани, во кој следниот лик ќе го заземе нивното место. Режимот завршува кога ќе се отстранат сите знаци од било кој тим. Режимот Time Attack е сличен на Аркадниот режим, освен што се репродуцира за да се види колку брзо играчот може да помине низ него и да победува рекорди. Конечно, режимот на вежбање му овозможува на играчот да ги тренира своите вештини за користење на потези и техники на избраниот лик против кукла за обука.

Ликови[уреди | уреди извор]

Во играта има вкупно 25 борци, составени од 17 ветерани што се враќаат и осум новодојденци. Ликовите кои беа клонови во оригиналната игра беа направени во различни ликови што може да се играат, иако тие сè уште споделуваат многу потези со оригиналите. Ѓаволски Казуја, првично замена на палета на бонус на Казуја резервирана за домашната конзола верзија на првата игра, исто така е направен како целосен лик што може да се игра и служи како последен шеф на оваа игра.

Од 25-те борци што може да се репродуцираат, само десет се избираат стандардно, а останатите се достапни преку системот за „временско ослободување“ на аркадната верзија и поединечните тајни кодови, додека верзијата на домашната конзола бара од играчот да го исчисти Аркадниот режим со различни знаци. Како и првата игра, екранот за избор на знаци ги прикажува само десетте стандардни, а другите се избираат со лизгање покрај екранот налево или надесно. Екранот вообичаено ја поставува опцијата за знаци на Џун Казама, но аркадната верзија содржи код што може да го префрли на Баек Доо Сан и обратно.

Нови ликови[уреди | уреди извор]

  • Алекс: Генетски изменет боксерски диносаурус.
  • Ангел: Мистериозен ентитет поврзан со Казуја.
  • Баек Доо Сан: Теквондо практикант кој учествува на турнирот за да го предизвика Маршал Ло.
  • Брус Ирвин: Кик-боксер на Муај Тај кој боледува од амнезија и сега служи како еден од личните телохранители на Казуја.
  • Џек-2: Ажуриран модел на Џек кој го заменува претходниот Џек и е испратен да се бори со Прототипот Џек.
  • Џун Казама: Мешовит боречки уметник и активист за правата на животните испратени да го уапсат Казуја.
  • Леи Вулонг: Полицаец од Хонг Конг кој вежба кунг-фу со пет животни, кој исто така испратил да го уапси Казуја.
  • Роџер: Генетски изменет боксерски кенгур.

Стари ликови[уреди | уреди извор]

Заплет[уреди | уреди извор]

Две години по настаните на турнирот Кралот на железната тупаница, Мишима Заибацу, под водство на Казуја Мишима, стана покорумпирана и помоќна од кога било досега и е вклучена во многу нелегални операции. Додека неговиот татко Хеихачи Мишима бил прилично немилосрден во своите напори, Казуја се однесува целосно без совест. Тој најмува атентатори за да елиминира кој било од неговите критичари и ривали, се обидува да изнуди пари од неколку бизниси и организации и шверцува загрозени видови за да спроведе генетски експерименти врз нив. Причината за неговите зли дела е затоа што дозволил Ѓаволот во него да му ги уништи душата и умот како резултат на неговата омраза кон Хеихачи.

Во меѓувреме, Казуја е осуден на апсење од активистот за правата на животните и оперативец Џун Казама за неговите експерименти. Од друга страна, Хеихачи, кого Казуја го победи и го фрли од карпа пред две години, се искачи назад и самиот тренира, заговарајќи да го собори Казуја и да го врати Мишима Заибацу. Во обид еднаш засекогаш да се ослободи од Хеихачи и неговите непријатели, Казуја го најавува турнирот 2 на Кралот на железната тупаница, со голема парична награда од еден трилион долари, знаејќи дека Хеихачи ќе се појави во обид да се одмазди.

Кога Џун влегува на турнирот и на крајот ќе се соочи со Казуја, таа се обидува да го уапси, но наместо тоа и двајцата не можат да не бидат привлечени еден кон друг, поттикнати од мистична сила надвор од контрола на Џун. Покрај нејзината должност да го уапси Казуја, кој шверцува заштитени животни, таа сака да го ослободи Казуја од неговата зла моќ и поради тоа испаѓа од турнирот. Во меѓувреме, за време на турнирот, Хеихачи ги поразува противничките борци, вклучувајќи го и неговиот посвоен син Ли Чаолан, кој застана на страната на Казуја и работеше за него во Мишима Заибацу како секретар. Сепак, и покрај неговата победа, Хеихачи беше поразен од стариот ривал на Казуја, Пол Феникс во полуфиналето на турнирот, со што Пол го доби правото да има реванш со Казуја.

Подоцна, официјалните лица на турнирот го вратија Хеихачи, дозволувајќи му да го замени Пол во финалето, кога последниот беше принуден да изгуби откако се заглави во сообраќајот како резултат на судир со повеќе автомобили на експресниот пат и затоа не можеше да го одигра натпреварот на време. Во одреден момент во ова време, Џун можеше да предизвика внатрешен конфликт во Казуја, ослабувајќи ја контролата на Ѓаволот над него. И покрај нејзините најдобри напори, Јун не можеше да го спречи Казуја да се сретне со неговиот татко Хеихачи во финалето на турнирот, на кое Хеихачи се соочува со Казуја и тие се борат уште еднаш. Казуја не е доволно силен да го совлада Хеихачи поради внатрешниот конфликт во него, помеѓу неговата зла страна - претставена од Ѓаволот во него - и неговата добра страна - претставена од непознат ентитет наречен Ангел, кој беше изведен по неговата мината средба со Џун. Откако го победи Казуја во финалето, Хеихачи го носи онесвестеното тело на Казуја во вулкан и го фрла во него пред да избега со хеликоптер токму кога вулканот еруптира зад него, откако се одмазди и го врати Мишима Заибацу. Во меѓувреме, Џун, која остана бремена по нејзината мината средба со Казуја за време на турнирот, го раѓа вонбрачниот син на Казуја, Џин Казама, што резултираше со тоа што таа остави сè зад себе за да го подигне нивното дете.