PlayStation (конзола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ps1
Оригинален модел PS1

PlayStation е семејство на конзоли развиени од јапонската компанија Sony во раните 1990-ти. Конзолата беше пуштена во продажба на 3 декември 1994 година во Јапонија за 387 долари (37.000 ¥). Конзолата беше официјално објавена во Хрватска во јули 1997 година.[1]

До 2006 година, конзолата продаде 100 милиони копии. Стана синоним и модел за други конзоли кои се појавија на крајот на 20 век.

Потеклото[уреди | уреди извор]

Nintendo му пристапи на Sony за да развие додаток за Компактен диск „PlayStation“ за конзолата за игри SNES. Кодното име на конзолата беше PSX. Откако беше развиен додатокот, Sony побара 60% од профитот од сите продажби на „PlayStation“, како и истиот процент за која било игра објавена во формат „CD-ROM“ за SNES. Откако договорот беше раскинат, наместо да се откаже од проектот, Sony го продолжи развојот за на крајот да развие полноправна конзола за игри.

По овие настани, Нинтендо поднесе жалба до Федералниот суд во САД да ја спречи продажбата на новата конзола. Основата на тужбата на Nintendo беше дека името „PlayStation“ е нивна сопственост и дека Sony ги прекршил условите од договорот. Судијата кој го водеше овој случај ја отфрли тужбата и не ја одобри забраната за продажба на гејмерската конзола PlayStation.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име psx.