Аркадни игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аркадна игра со хорор тема.

Аркадна видеоигра е вид на видеоигра која работи на принципот да се вметне паричка или жетон за да се добие одредено време за игра или одреден број на животи. Овие игри обично се наоѓаат во забавните паркови или центрите, гостилниците, кафулињата итн. Аркадните игри се меѓу најстарите во историјата на видео-игрите.[1] Денес можат да се најдат на интернет.[1]

Златната доба на овие игри започнала крајот на 1970-тите години, па сè до средината на 1980-тите. За падот на заинтересираноста за овој вид на игри е заслужна појавата на играчки конзоли како NES, PlayStation и Xbox.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 (англиски) -{What are arcade games}- Архивирано на 27 април 2009 г., -{www.arcadegames.com.au}-

Надворешни врски[уреди | уреди извор]