Прејди на содржината

Rock-A-Hula Baby

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Rock-A-Hula Baby“
Сингл од Елвис Присли
од албумот Blue Hawaii
Издаден 1 октомври, 1961
Текстописец Бен Вајсман, Фред Мудри, Долорес Фулер
Формат 7 "винил 45
Снимен 23 март, 1961, Рекордери на радио, Холивуд, Калифорнија
Жанр поп, рокенрол
Должина 1:58
Издавачка куќа RCA Victor
Продуцент Стив Шолес
Хронологија на синглови на Елвис Присли
"Can't Help Falling in Love"
(1961)
"Rock-A-Hula Baby"
(1961)
"Good Luck Charm"
(1961)

Rock-A-Hula Baby песна што Елвис Присли ја изведе во филмот Сини Хаваи од 1961 година. Вклучен во неговиот албум за саундтрак за овој филм. Во САД, оваа песна

беше Side B на синглот. „Can't Help Falling in Love“. Сепак, таа достигна број 5 на табелата. Билборд Хот 100 (вкупна табела на синглови во различни жанрови на поп-музика, главна хит-парада на ова списание). (А „Can’t Help Falling in Love“ се искачи на 1 место.) Во Велика Британија, овој сингл се сметаше за дабл „Rock-A-Hula Baby / Can't Help Falling In Love“. Синглот достигна број 1 на националната табела (UK Singles Chart). Стивен Томас Ерлевин во својот преглед на изданието од 2003 година на Елвис Присли 2-ри до никој не именуван песна „Rock-A-Hula Baby“ „лажен кичест артефакт“ (англ. lousy kitsch artifact) и се жалеше дека песната е вклучена во колекцијата наместо подобри синглови, едноставно затоа што достигна број 1 во Британија.