Can't Help Falling in Love

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„Can't Help Falling in Love“
Can't Help Falling in Love by Elvis Presley US picture sleeve.png
Сингл од Елвис Присли
од албумот Blue Hawaii
Издаден 1 октомври, 1961
Текстописец Уго Перети, Лујџи Креоре, орџ Дејвид Вајс
Формат Ракав со слика 7 "винил 45
Снимен 23 март, 1961
Жанр поп
Должина 2:59
Издавачка куќа RCA Victor
Продуцент Елвис Присли (Josephозеф Лили за Парамаунт Слики)
Хронологија на синглови на Елвис Присли
"Little Sister"
(1961)
"Can't Help Falling in Love"
(1961)
"Rock-A-Hula Baby"
(1961)

Can't Help Falling in Love (во прев. Не можам да не се заљубам) — песна од 1961 година снимена од американскиот пејач Елвис Присли за албумот Блу Хаваи (1961). Напишано е од Уго Перети.

Лујџи Креоре и орџ Дејвид Вајс и објавено од Гладис Музика, АД. (Мелодијата е заснована на „Плаизир Дамур“, популарна француска љубовна песна составена во 1784 година од Jeanан-Пол-Игид Мартини). Песната првично беше напишана за жена како „Не можам да се за Fallубиме во него“, што ја објаснува првата и третата линија што завршуваат на „во“ и „гревот“, а не зборовите што зборуваат со „ти“.

„Can't Help Falling in Love“ беше прикажан во филмот на Присли во 1961 година, Сините Хаваи. Во текот на следните четири децении, тоа е снимено од бројни други уметници, меѓу кои и Боб Дилан на неговиот албум од 1973 година Дилан, Том Сморс, шведската поп група А-тинејџери и британската реге УБ40, чија верзија од 1993 година се најде на врвот на топ листите во САД и Велика Британија .