Good Luck Charm

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Good Luck Charm“
Elvis - Good Luck Charm.jpg
Сингл од Елвис Присли
Издаден 27 февруари, 1962
Текстописец Арон Шредер, Воли Голд
Формат 7 "винил
Снимен 15 октомври, 1961, RCA Studios, Нешвил
Жанр Рокенрол, Ритам и блуз
Должина 2:27
Издавачка куќа RCA Victor
Продуцент Стив Шолес
Хронологија на синглови на Елвис Присли
"Rock-A-Hula Baby"
(1961)
"Good Luck Charm"
(1962)
"She's Not You"
(1962)

Good Luck Charm е песна снимена од Елвис Присли и објавена од Gladys Music, издавачката куќа на Елвис Присли, која достигна број 1 на Билборд Хот 100 список во седмицата што завршува на 21 април 1962 година. Таа остана на врвот на списокот две недели. Исто така беше не. 1 на табелата со готовина во САД достигна број 1 во UK Singles Chart во неделата што завршува на 24.05.1962 година и остана таму пет недели.