Palaye Royale

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Palaye Royale
Основни податоци
Познат(а) и какоKropp Circle (2008–2011)
ПотеклоLas Vegas, Nevada, U.S.
Жанр(ови)
Години активност2008–present
Прод. куќа/ќиSumerian
Членови
* Remington Leith
 • Sebastian Danzig
 • Emerson Barrett
 • Daniel Curcio
 • Andrew Martin

Palaye Royale (се чита: Палај Ројал) е канадско-американски рок бенд првично формиран во Лас Вегас, сега со седиште во Лос Анџелес. Браќата го формирале својот бенд во 2008 година под името Kropp Circle, а подоцна го смениле своето име во Palaye Royale, летото 2011 година.[1] Нивното име е преземено од салата за танцување Палај Ројале во Торонто, каде за првпат се сретнале нивните баба и дедо.[2] Нивниот сингл „Get Higher“ се искачи на 27-то место на Billboard Modern Rock Charts и тие биле првиот непотпишан бенд што ја освои наградата на MTV, Musical March Madness, победувајќи ги уметниците како што е Linkin Park.[3][4] Тие го издадоа својот втор албум во 2018 година.[5] Браќата како сценски презимиња ги зимаат нивните средните имиња, додека пак, нивното презиме од раѓање е Кроп.[6]

Историја[уреди | уреди извор]

Kropp Circle (2008-2011)[уреди | уреди извор]

Palaye Royale започнал како бенд наречен Kropp Circle, каде Данзиг има 16 години, Леит има 14 години и Барет има 12 години. Во текот на летото 2011 година, групата го сменила своето име во Palaye Royale.

Morning Light и The Ends Beginning (2012–2013)[уреди | уреди извор]

По нивната промена на името, Palaye Royale го издале својот прв сингл, „Morning Light“ на 7 март 2012 година. Една година подоцна, на 1 јуни 2013 година, го издале првото ЕП, наречено The Ends Beginning. ЕП содржи шест песни, меѓу кои „Die for Something Beautiful“ и „Death Is A Party, Invite All Your Friends“.

Албумот Boom Boom Room (Дел A) и American Satan (2015–2017)[уреди | уреди извор]

Во декември 2015 година, Sumerian Records објавиле дека потпишале договор со Palaye Royale, а со тоа доаѓа и објавувањето на нивниот нов албум Boom Boom Room (Side A), објавен на 24 јуни 2016 година.

Албумот содржи тринаесет песни, и две бонус песни, кои првично биле објавени во 2013 година, Get Higher и White. Некои од песните на групата од албумот беа „Mr. Doctor Man“, „Don't Feel Quite Right“, „Ma Cherie“ (во која учествува Келин Квин од спиење со сирените ) и „Sick Boy Soldier“.

Во 2017 година, гласот на Леит бил користен во филмот „ Американски сатана“, како глас за пеење на Џони Фауст (претставен од Енди Биерсак ).[7] Дел од музиката на бендот била прикажана во филмот, како „Ma Cherie“ (инструментална верзија) и „Mr. Doctor Man“. Лејт исто така ги обезбедил вокалите за бендот во филмот, The Relentless, со песни како „Let Him Burn“, „Forgive me Mother“ и „Me Against the Devil“.

Boom Boom Room (Дел Б), (2018)[уреди | уреди извор]

Леит, Данзиг и Барет го започнале процесот на снимање за нивниот албум во јануари 2018 година. Сепак, целиот албум се распаднал и бил реконструиран во текот на пет месеци, завршен една недела пред бендот да замине на последната Warped тура. Објавен на 28 септември, се комплетираат двата дела на албумот „Boom Boom Room“. Овој албум вклучува песни како „Death Dance“ и „You'll Be Fine“. Нивната светска турнеја, The Final Boom, го поддржа издавањето на албумот во 2018 година, додека пак, следната турнеја, The Funeral Tour, во пролетта 2019 година го означи крајот на ерата. За време на оваа турнеја, Данзиг бил уапсен затоа што фрлил чаша кафе во автомобил што се обидел да го прегази него и кучето на неговата свршеница.

Музички стил[уреди | уреди извор]

Бендот често се опишува како, а и сами се идентификуваат како модно - уметнички рок,[2][8] како и рокенрол,[9] глам рок,[10] инди-рок [11] и гаражен рок [12], влијание иамле од <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/The_Animals" rel="mw:ExtLink" title="The Animals" class="cx-link" data-linkid="109">The Animals</a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/The_Faces" rel="mw:ExtLink" title="The Faces" class="mw-redirect cx-link" data-linkid="110">The Faces</a>, Small Faces, The Rolling Stones, The Doors, David Bowie, T. Rex, The Velvet Underground и класична музика. Списанието Класик Рок го опиша нивниот стил како „влиајние од <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/My_Chemical_Romance" rel="mw:ExtLink" title="My Chemical Romance" class="cx-link" data-linkid="120">My Chemical Romance</a>, како и со панк влијанието од <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/New_York_Dolls" rel="mw:ExtLink" title="New York Dolls" class="cx-link" data-linkid="121">New York Dolls</a>, а и влијанието на блуз од Stones“.[13] Нивниот уметнички стил е под влијание и на Тим Бартон, како што се гледа во нивното официјално музичко видео You'll Be Fine.[14]

Членови[уреди | уреди извор]

 • Ремингтон Лејт - главен вокал (2008 - денес)
 • Себастијан Данзиг - гитара, тастатури (2008 - денес)
 • Емерсон Барет - тапани, пијано (2008 – до денес)
 • Даниел Курсио - бас (2018 – денес) [15]
 • Ендру Мартин - гитара (2018 – до денес)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]

EPs[уреди | уреди извор]

 • The Ends Beginning(2013) [17]
 • Get Higher / White (2013)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • „Morning Light“ (2012) [17]
 • „Get Higher“ (2013; повторно издадена во 2017 година)
 • „ <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/You'll_Be_Fine_(Palaye_Royale_song)" rel="mw:ExtLink" title="You'll Be Fine (Palaye Royale song)" class="mw-redirect cx-link" data-linkid="146">You'll Be Fine</a> “ (2018) [18] Бр. 22 во главни песни на САД [19]
 • „Death Dance“ (2018)
 • „F**king With My Head“ (2019)
 • „Nervous Breakdown“ (2019)
 • „Hang On To Yourself“ (2019)
 • „Massacre, The New American Dream“ (2019)

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Примател / работа Награда Резултат Реф.
2018 година Palaye Royale style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка [20]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Palaye Royale Bio“. Palaye Royal.com. Посетено на 2018-01-22.
 2. 2,0 2,1 Sprague, Ryan (2015-10-12). „Exclusive interview with Sebastian Danzig of Palaye Royale“. Rogue Planet. Посетено на 2018-01-22.
 3. „PALAYE ROYALE THANK THEIR 'CULT' OF FANS FOR MMM WIN“. Посетено на 2018-01-22.
 4. „Palaye Royal: Chart History“. Billboard. Посетено на 2018-01-29.
 5. Cross, Will (2017-11-05). „New Palaye Royale music is coming in very early 2018“. Rock Sound. Посетено на 2018-01-22.
 6. https://twitter.com/palayeroyale/status/792973224523038720?lang=en
 7. Palaye Royale Talks Shocking Fan Moments, "Boom Boom Room" Side B, and American Satan | Interview https://www.youtube.com/watch?v=60ulu8VW86I
 8. „Sumerian Records Bio“. Архивирано од изворникот на 2018-01-23. Посетено на 2018-01-22.
 9. Yung, Ben (2015-05-27). „A Q&A with fashion-rock trio Palaye Royale“. The Revue. Посетено на 2018-01-22.
 10. „PALAYE ROYALE SHOCK MUSICAL MARCH MADNESS WITH WIN OVER LINKIN PARK“. Посетено на 2018-01-22.
 11. „PALAYE ROYALE is truly one of the best Indie Rock Bands you have to hear!“. Посетено на 2018-01-22.
 12. „ALBUM REVIEW: ‘Boom Boom Room (Side A)’ by Palaye Royale“. Посетено на 2018-01-22.
 13. „Sin City's band of brothers are flying the flashbang flag for style and rock'n'roll substance“. Посетено на 2018-01-22.
 14. „Chords for PALAYE ROYALE - You'll Be Fine (Official Music Video)“. guitaa.com/. Посетено на 2019-02-27.
 15. Pettigrew, Jason. „PALAYE ROYALE ARE A BUNCH OF BASTARDS, AND THEY'RE EMBRACING IT“. Alternative Press. Посетено на 27 November 2019.
 16. „Palaye Royale Chart History: Billboard 200“. Billboard. Посетено на October 9, 2018.
 17. 17,0 17,1 „Sonic Bids Bio“. Посетено на 2018-01-22.
 18. Jamieson, Brii. „Palaye Royale Reveal Name of First Single Off 'Boom Boom Room Side B', Say It's Coming 'Any Moment'. Rock Sound. Посетено на 29 June 2018.
 19. „Palaye Royale Chart History: Mainstream Rock“. Billboard. Посетено на 26 March 2019.
 20. „Introducing your 2018 Rock Sound Awards Winners“. Rock Sound. Rock Sound Ltd. 30 November 2018. Посетено на 3 December 2018.