Nightwish

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nightwish
Nightwish во живо во Мелбурн, Австралија, на 30 јануари, 2008
Животописни податоци
ПотеклоКитее, Финска
ЖанровиСимфониски метал, пауер метал, Готик метал[1], Хеви метал[1]
Период на активност1996–сега
ИздавачиSpinefarm, Nuclear Blast, Roadrunner, NEMS Enterprises, Century Media, Drakkar Entertainment
Мреж. местоwww.nightwish.com
Членови
Туомас Холопаинен
Емпу Вуориен
Јука Невалаинен
Марко Хиетала
Анет Олзон
Поранешни членови
Тарја Турунен
Сами Ванска

Nightwish е симфониски метал бенд од Китее, Финска формиран во 1996 година, од текстописецот и клавијатуристот Туомас Холопаинен, гитаристот Емпу Вуоринен, и формер вокалистот, Тарја Турунен. Моментално, бендот Nightwish има 5 членови, од коишто поранешната вокалистка Тарја Турунен е заменета со Анет Олзон, и стариот басист, Сами Ванска е заменет со Марко Хиетала, басист и вокалист коишто придонесува многу за бендот и вклучува големи новини во него.

Наводи[уреди | уреди извор]