Прејди на содржината

Анет Олзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Anette Olzon
Родено имеAnette Ingegerd Olsson[1]
Anette Olzon
Olzon performing with Nightwish in 2009
Животописни податоци
Родено имеAnette Ingegerd Olsson[1]
Роден(а)21 јуни 1971(1971-06-21)(52 г.)
Katrineholm, Sweden
ЖанровиAlternative rock, folk rock, hard rock, melodic rock, classic rock, symphonic rock, symphonic metal, power metal, doom metal
ЗанимањаSinger, musician
ИнструментиVocals
Период на активност1988–present
СоработнициNightwish, Alyson Avenue, Pain, Michael Bormann, Brother Firetribe, The Rasmus, Sweden United, Swallow the Sun, The Dark Element, Allen/Olzon

Анет Ингегерд Олсон (родена на 21 јуни 1971 година), позната под уметничкото име Анет Олзон, е шведска пејачка, најпозната како поранешен главен вокал на финскиот симфониски метал бенд Nightwish од 2007 до 2012 година. Таа е исто така вокалист на шведската класична рок- група Алисон Авенија и на финскиот хеви метал бенд The Dark Element.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Олзон е израсната во музичко семејство и пее од детството.[2] Нејзината мајка исто така ја терала да игра обое 8 години. Таа беше на турнеја со бендот на нејзината мајка и во некои прилики пееше со нив. Подоцна, таа започнала да учествува во разни шоуа за таленти и доби признание за восхит. Првиот бенд во кој се придружила на седумнаесет години (Тејк Кавер) беше група. Сепак, тоа траеше кратко, бидејќи таа учествуваше во неколку бендови и проекти. На дваесет и една, таа играше главна улога во рок-операта / мјузиклот „Грнсленд“ во Хелсингборг. После тоа, таа влезе во Балетакадемијан во Гетеборг. Пееше во хорови, работеше студио за разни проекти и повремено настапуваше како свадбена пејачка. Олзон, исто така, отпеа дует со Мајкл Борман (поранешен пејач на Jaded Heart) на неговиот албум Заговор.

Во нејзините рани денови, Олзон одеше на часови по пеење на музичкиот конзерваториум во Копенхаген, во Хелсингар, Данска, со приватна учителка. Денес, таа зема лекции од приватна наставничка на Музичкиот универзитет во Малме кога е потребно.[2]

Пред да пее, Олзон има работено во фабрика, во ресторан хамбургер, како келнерка, асистент на ветеринар, во голем број канцеларии и како комода. Студирала и образование за музички уметници, психологија, управување со проекти и водство и организација.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Studio albums:

EPs

 • Vintersjäl / Cold Outside (2016)

Singles:

 • "Lies" (2014)
 • "Shine" (2015)

Nightwish[уреди | уреди извор]

Studio albums:

Soundtracks:

Singles:

EPs, Live Albums & MCDs:

Alyson Avenue[уреди | уреди извор]

Studio albums:

Singles:

 • I Am (Your Pleasuremaker) (2004)

Compilations:

 • Munich's Hardest Hits
 • Melodic Rock
 • Fireworks Magazine
 • Total Frontfork

The Dark Element[уреди | уреди извор]

Studio albums:

Singles:

 • "The Dark Element" (2017)
 • "My Sweet Mystery" (2017)
 • "Dead to Me" (2017)
 • "The Ghost and the Reaper" (2017)
 • "Songs the Night Sings" (2019)
 • "The Pallbearer Walks Alone" (2019)
 • "Not Your Monster" (2019)

Allen/Olzon[уреди | уреди извор]

Studio albums:

Singles:

 • "Worlds Apart" (2020)
 • "Never Die" (2020)[4]

Guest appearances[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Anette Ingegerd Olsson (Helsingborg, 43 år)“. Merinfo.se. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 28 July 2014.
 2. 2,0 2,1 „Olzon Fact File“. Nightwish.com. Архивирано од изворникот на 25 November 2009. Посетено на 16 October 2009.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име auto.
 4. „SYMPHONY X Singer RUSSELL ALLEN And Ex-NIGHTWISH Frontwoman ANETTE OLZON: Listen To 'Never Die' Song“. BLABBERMOUTH.NET. 18 February 2020. Посетено на 7 March 2020.
 5. Anette Olzon (9 November 2011). „Anette Olzon Blog: Swallow the sun co-lab“. Anette-olzon.blogspot.com. Посетено на 9 January 2012.