Neuralink

Од Википедија — слободната енциклопедија
Neuralink Corp.
Видприватна фирма
Дејностневрокомпјутерски интерфејс
невропротетика
Основано21 јуни 2016 г.
СедиштеСан Франциско, Калифорнија, САД[1]
СопственикИлон Маск
Вработени
ок. 300[2] (2022)
Мреж. местоneuralink.com

Neuralink — американска невротехнолошка фирма основана од Илон Маск, која планира да се вклучи во развојот и производството на вградени неврокомпјутерски интерфејси (систем за размена на информации помеѓу мозокот и електронски уред, како што е сметач). Седиштето на фирмата се наоѓа во Сан Франциско.[3] Фирмата е основана во 2016 г., а првите објави за неа се појавиле во март 2019 г.[4][5] Заштитниот знак Neuralink бил купен од претходен сопственик во јануари 2017 г.[6]

Според статијата на Wait But Why објавена во април 2017 г., Маск изјавил дека фирмата има за цел да развие уреди за лекување на сериозни мозочни заболувања во краток рок, со крајна цел да го усовршат човештвото. Уште во јуни 2016 г., Маск разговарал за идејата за создавање на „невролента“ (англ. neural lace).[7][8][9][10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Falconer, Rebecca (December 1, 2022). „Elon Musk highlights monkey "telepathic typing" at Neuralink event“. Axios. Архивирано од изворникот December 15, 2022. Посетено на December 15, 2022.
  2. Levy, Rachael (19 July 2022). „Neuralink co-founder departs Musk-backed startup“. Reuters. Архивирано од изворникот July 19, 2022. Посетено на July 19, 2022.
  3. Masunaga, Samantha. (2017-04-21). „A quick guide to Elon Musk's new brain-implant company, Neuralink“. Los Angeles Times (англиски).
  4. Winkler, Rolfe (2017-03-27). „Elon Musk Launches Neuralink to Connect Brains With Computers“. Wall Street Journal (англиски).
  5. Statt, Nick (2017-03-37). „Elon Musk launches Neuralink, a venture to merge the human brain with AI“. The Verge (англиски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  6. Meet the Guys Who Sold „Neuralink“ to Elon Musk without Even Realizing It, April 4, 2017, MIT Technology Review
  7. Newitz, Annalee (March 27, 2017). „Elon Musk is setting up a company that will link brains and computers“. Ars Technica (англиски).
  8. Cuthbertson, Anthony (2017-03-28). „Elon Musk Launches Neuralink Startup to Connect your Brain to the Internet“. Newsweek (англиски).
  9. Cross, Tim. (2017-03-31). „The novelist who inspired Elon Musk“ (англиски). 1843 Magazine.
  10. Grenoble, Ryan (2017-03-27). „Elon Musk Just Launched A New Startup“. Huffington Post (англиски). Посетено на 2017-04-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]