NGC 707/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 707/2

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 51 м 27,6 с
Деклинација - 8° 30' 25"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 11,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 13 ноември 1879
Други ознаки MCG -2-5-63

NGC 707/2галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 707/2 се споменува и како MCG -2-5-63.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 ноември 1879 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 707/2 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,2 m/лм2.[2] NGC 707/2 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 51 м 27,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 8° 30' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 707/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 263; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5278. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1207.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]