NGC 646/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 646/1
{{{опис}}}
Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 37 м 21,1 с
Деклинација - 64° 53' 43"
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1834
Други ознаки ESO 80-2, VV 443, AM 0135-650, IRAS 01357-6508

NGC 646/1спирална галаксија во соѕвездието Мала Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 646/1 се споменува и како ESO 80-2, VV 443, AM 0135-650, IRAS 01357-6508.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 646/1 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 m/лм2.[2] NGC 646/1 има привидни димензии од 2' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 37 м 21,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 64° 53' 43".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 646/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6010. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8853.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]