NGC 2175S

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2175S


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 10 м 54 с
Деклинација + 20° 36' 36"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Карл Кристијан Брунс
Откриена 1857
Други ознаки Lund 1182

NGC 2175S е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Орион, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2175S се споменува и како Lund 1182.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1857 година од страна на Карл Кристијан Брунс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од - см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2175S е од видот OCL.[1] NGC 2175S има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 10 m 54 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 36' 36".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2175S е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1322. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1494.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]