Mount & Blade: Warband

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mount & Blade: Warband
Mount & Blade - Warband cover.jpg
Изработувач(и) TaleWorlds Entertainment
Издавач(и) Paradox Interactive
Дизајнер(и) Armağan Yavuz
Композитор(и) Jesse Hopkins
Погон Dazubo/Mount&Blade[се бара извор]
Подлоги Microsoft Windows, Android,[1][2] Mac OS X, Linux
Датум на издавање Microsoft Windows
Предлошка:Video game releaseMac OS X, Linux
Предлошка:Video game release
Жанр(ови) Action RPG, Strategy, Simulation
Режим(и) Single-player, Multi-player
Медиум Digital distribution, DVD

Mount & Blade: Warband (се чита: Маунт & Блејд: Ворбенд) — првиот дел од акционата видео игра Mount & Blade. За првпат е објавена во јануари 2009 година, а играта е создадена од турската компанија TaleWorlds Entertainment и е објавена од Paradox Interactive 30 март 2010 година.[3][4] Играта е достапна со директно симнување од нивното мрежно место или преку Steam, или како ДВД со онлајн активирање. Верзиите Mac OSX и Linux беа пуштени на 10 јули 2014 година, преку Стим.[5]

Warband ја прошири оригиналната игра со додавање на шести дел, Султанатот на Саранидите, зголемувајќи ја политиката, дозволувајки на играчите да започнат свој дел, и додавајќи игра за повеќе играчи. Оценките на играта се генерално добри, со додавањето на игра со повеќе играчи најдобриот дел. Оваа игра освои многу награди, како номинација за „Best Multiplayer Indie Game of the Year“.[6] Играта е фокусирана на јавање на коњ (како играчот) и давање наредби на своите војници на бојното поле, како на пример на стрелците да им кажеш да седат на позиција или да им кажеш на пешаците да употребуваат тапо оружје (оружје што нема да убие).

За играта[уреди | уреди извор]

Најважната промена на играта е додавањето на можност за повеќе играчи, воведување на шестиот дел, Султанатот на Саранидите, и реорганизација на мапата.[7] Воведувањето на политика им овозможува на играчите да влијаат врз господарите и да се женат, а играчот кој не е во сојуз со никого може да освои град или замок и да започне свое кралство.[7] Играта содржи подобрена графика, и нова и изменета анимација при борба.[8]

Со повеќе играчи[уреди | уреди извор]

Во новата игра со повеќе играчи ги нема елементите за мапата и улогите, а наместо тоа, се фокусира на борбите.[8] Играта со повеќе играчи може да има максимум до 250 играчи, поделени во два тима од две спротиставени сили.[7] Сите играчи се со умерено балансиран карактер (што може да се смени за секој опслужувач) врз основа на три типови на војници од пред модерно време: стрелци, коњаница и пешаци.[7] Карактерите може да го сменат оружјето и заштитата дозволена за нивното кралство, може да се купат подобра заштита и оружје откако ќе заработат денари (парите во играта).[8] Нема поврзаност меѓу карактерите во игра со повеќе ирачи или играње сам, и не постои никаков начин да се сменат карактеристиките на ликот, (освен што може да се смени опремата).[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mount & Blade: Warband – Android Apps on Google Play“. Google Play. Google. Архивирано од изворникот на 2019-10-21. Посетено на 15 August 2014.
  2. Hollister, Sean (10 March 2014). 'Mount & Blade' for Android shows that full PC games can go mobile“. The Verge. Посетено на 15 August 2014.
  3. „Paradox Interactive Announces GDC '10 Line-up“. Paradox Interactive. 1 March 2010. Архивирано од изворникот на 2010-12-16. Посетено на 20 October 2010.
  4. Rick, Christophor (31 January 2009). „Paradox Interactive New Titles Announcement“. Gamers Daily News. Посетено на 20 October 2010.
  5. „Mac OS X/Linux and Steam Workshop Support“. Посетено на 10 July 2014.
  6. „Editors Choice - Best Multiplayer Indie feature - Mod DB“. 20 December 2010. Посетено на 9 October 2014.
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Robinson, Joe (April 2010). „We play Mount & Blade: Warband...“. Strategy Informer. Архивирано од изворникот на 2010-09-26. Посетено на 5 October 2010.
  8. 8,0 8,1 8,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RO.
  9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGN.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]