Minecraft

Од Википедија — слободната енциклопедија
Minecraft

Изработувач(и) Mojang Studios[б 1]
Издавач(и)
Дизајнер(и)
Уметник(ци)
  • Маркус Тоивонен
  • Јаспер Боерстра
Композитор(и) C418, Герет Кокер, Лена Рејн, Куми Таниока
Серијал Minecraft
Подлоги
Жанр(ови) Отворен свет, Игра за преживување
Режим(и) Самостојна видеоигра, Групна видеоигра

Minecraft (се чита: Мајнкрафт) — игра за Windows, macOS, и Linux направена во 2009 г., а пуштена во ноември 2011 г. Во оваа игра, главниот јунак се вика Стив и тој оди низ многу приклученија.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Ports to consoles developed by 4J Studios;[1] New Nintendo 3DS port developed by Other Ocean Interactive[2]
  2. PC/Java, Android, iOS, Wii U, Nintendo 3DS, Nintendo Switch
  3. Xbox 360, Xbox One, Windows Phone, Windows 10 Edition
  4. PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita
  5. 2009–2011
  6. 2011–присутни

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sarkar, Samit (6 November 2014). „Microsoft officially owns Minecraft and developer Mojang now“. Polygon (англиски). Посетено на 19 March 2020.
  2. „Minecraft: New Nintendo 3DS Edition“. www.nintendo.com. Посетено на 3 February 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]