Lonsdale

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lonsdale
Основано1960; пред 64 години (1960) од Бернард Харт
Седиште
УслугиСпортска опрема, облека, обувки
Мреж. местоwww.lonsdale.com Уреди на Википодатоците

Лонсдејл (англиски:Lonsdale) — англиска марка за спортска опрема, текстилна облека и обувки, која била основана во Лондон во 1960 година. Поранешниот боксер Бернард Харт го започнал брендот како компанија за боксерска опрема, но на крајот облеката била разграничена. Компанијата го носи името на Хју Лоутер, 5-тиот гроф од Лонсдејл, кој во 1891 година ги постави првите организирани боксерски натпревари со ракавици, по смртта на тројца боксери во борби со голи тупаници. Од 2020 година, брендот Lonsdale е во сопственост и управуван од сопственикот на Sports Direct, Frasers Group (поранешна „Sports Direct International“).

Производите што ги комерцијализира Лонсдејл вклучуваат ракавици, шорцеви, штитници , обвивки за раце, вреќи за удирање, патики и боксерски чизми. Линијата за облека е составена од маици, дуксери, јакни, хеланки, шорцеви и долна облека .

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1959 година, поранешниот професионален боксер во полутешка категорија Бернард Харт [2] добил дозвола да го користи името Лонсдејл од страна на Џејмс Лоутер, 7-ми гроф од Лонсдејл . Во 1960 година, компанијата била основана. [3]

Познати личности кои јавно го носеле брендот биле Пол Макартни, Грегори Пек, Ентони Квин и Тони Кертис . Во 1979 година, модната икона Пол Велер ја посетил продавницата и купил маички од Лондсејл за турнејата низ Јапонија, што довело до зголемување на продажбата на брендот и во Велика Британија и во Азија.

Во 90-тите години, Лонсдејл се проширил на нови пазари во Европа, а до 1998 година, брендот се проширил и во Австралија. Во 2002 година бил купен од Спорт Директ .

Спонзорство на Лонсдејл во дресовите на германскиот фудбалски клуб Ротер Штерн Лајпциг, март 2014 година

За време на сезоната 2005–06 во англискиот фудбал, Лонсдејл бил снабдувач на комплети за фудбалскиот клуб Блекбурн Роверс . Во 2006 година, продавниците на Лонсдејл се отворилево Сингапур, Тајван и други делови на Азија. Од 2007 , Лонсдејл произведувал фудбалски комплети за Брентфорд, Свиндон Таун и Милвол .

На 25 март 2010 година, Лонсдејл ја прославил 50-годишнината од брендот одржувајќи го Lonsdale Challenge во боксерската сала Либерти во Нотингем, Англија. На настанот учествувале боксерите спонзорирани од Лонсдејл, Карл Фроч, Џејмс ДеГејл и Тони ffефрис во различни предизвици поврзани со боксот. [4]

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Во раните 2000-ти, брендот станал популарен меѓу некои европски неонацисти, наводно затоа што внимателно поставената надворешна јакна ги остава само буквите што ги покажуваат НСДА односно иницијалите на Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei - нацистичката партија . [5] [6] [7] Носењето марка без нацистички врски за изразување на нацистички симпатии помогнало да се заобиколат строгите закони во врска со јавното прикажување на нацистичката симболика. [8] Во Холандија, Белгија, северна Франција, Шпанија и (Германија), терминот Lonsdale youth станал широко користен за да се опишат тинејџерите со крајно десни склоности, а брендот бил забранет за одредени училишта во Холандија и Германија. [9]

Лонсдејл реагирал на овој тренд спонзорирајќи анти-расистички настани и кампањи и одбивајќи да им доставува производи на познати неонацистички трговци. Во 2003 година била покрената кампањата „Лонсдејл ги сака сите бои“, со акцент на не- белите модни модели, заедно со зголемената поддршка за иницијативите кои се борат против расизмот. [9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lonsdale (clothing) on Sports Direct Int., retrieved 29 September 2020
  2. Bernard Hart – Boxer Архивирано на 6 октомври 2014 г. Box Rec. Retrieved 28 April 2010.
  3. History on Truestore
  4. Happy 50th Birthday Lonsdale Архивирано на 15 октомври 2014 г. URN. Retrieved 10 May 2010
  5. Asthana, Anushka (9 April 2005). „Neo-Nazi teenagers fight in British boxing's No 1 brand“. The Times. London. Посетено на 5 January 2010.
  6. Cleaver, Hannah (22 February 2001). „German Nazis' dress code angers British firm“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 13 August 2009.
  7. Paterson, Tony (22 March 2006). „Lonsdale faces ban over 'neo-Nazi associations'. The Independent. London. Архивирано од изворникот на 2008-01-17.
  8. "Thor Steinar and the Changing Look of the German Far Right". Der SpiegelPENE. 20 November 2008. Retrieved 5 January 2010.
  9. 9,0 9,1 "Branded youths". Daily News. 7 February 2005. Retrieved 5 January 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]