Little Sister (песна на Елвис Присли)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Little Sister“
Сингл од Елвис Присли
Издаден 8 август, 1961
Текстописец Док Пом, Морт Шуман
Снимен 26 јуни, 1961
Жанр рокенрол
Должина 3:00
Издавачка куќа RCA Victor
Продуцент Стив Шолес
Хронологија на синглови на Елвис Присли
"Wild in the Country" / "I Feel So Bad" (1961) "(Marie's the Name) His Latest Flame" / "Little Sister" (1961) "Rock-A-Hula Baby" / "Can't Help Falling in Love"
(1961)

Little Sister е рокенрол песна напишана од Док Пом и Морт Шуман. Првично беше објавен како сингл во 1961 година од американски пејач Елвис Присли, кој уживаше во хит број 5 со него на Билборд Хот 100 Синглот (како двојна А-страна со "(Marie's the Name) His Latest Flame") исто така достигна број 1 во UK Singles Chart Водечката гитара ја играше Хенк Гарланд, со поддршка на вокалот на anaорданаирс со карактеристичен бас глас на Реј Вокер. Присли ја изведува песната како дел од медал со „Get Back“ во филмскиот документарен филм од 1970 година Елвис: Така е. Песната подоцна ќе биде покриена од такви уметници како Двајт Јоакам, Роберт Плант, Кошмарите, Стагерс, Pearl JamРај Кудер. Верзијата на Кадер беше хит број еден во Нов Зеланд.