(Marie's the Name) His Latest Flame

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„(Marie's the Name) His Latest Flame“
Elvis - Little Sister.jpg
Сингл од Елвис Присли
Издаден 8 август, 1961
Текстописец Док Пом, Морт Шуман[1]
Снимен 26 јуни, 1961, RCA Studios, Нешвил[1]
Жанр Рокенрол, поп
Должина 2:07
Издавачка куќа RCA Victor
Хронологија на синглови на Елвис Присли
"Wild in the Country" / "I Feel So Bad" (1961) "(Marie's the Name) His Latest Flame" / "Little Sister" (1961) "Rock-A-Hula Baby" / "Can't Help Falling in Love"
(1961)

(Marie's the Name) His Latest Flame е песна снимена во хит верзија на Елвис Присли и објавена од Елвис Присли Музика во 1961 година. Напишана е од Док Пом и Морт Шуман и за првпат снимена од Дел Шенон на албумот Runaway With Del Shannon, кој беше објавен во јуни 1961 година.[2][3][4]

Поуспешната и познатата снимка од Елвис Присли беше објавена во август 1961 година. Релативно интензивната мелодија, во која се одликуваше со битката на Бо Дидли, се одвиваше добро и на поп и на лесните станици за слушање, достигнувајќи го бр. 4 на Билборд Хот 100, и Не 2 на табелата Лесно слушање, заснована (во тоа време) на Топ 100. Сепак, трчањето во топ 100 на синглот беше нетипично за хитот на Топ десет. Во есента 1961 година пукаше од 22 на 4, а потоа падна на 10, а потоа на 26, сите во просторот од четири недели. Синглот (двокреветна А-страна со „Little Sister“, како и во државите) помина четири седмици на првото место на Сингл за синглови во UK Singles Chart[5] - еден од деветте топ-топ-листи на Присли во Велика Британија меѓу 1960 и 1962 година.

Персонал[уреди | уреди извор]

Снимено во RCA Studio B, Нешвил, 25 јуни, 1961[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име 500 Number One Hits.
  2. „Recording: His Latest Flame - Del Shannon“. Second Hand Songs. Посетено на 2012-01-06.
  3. „Runaway With Del Shannon/Hats off to Del Shannon | Del Shannon | Album“. MTV. Посетено на 2012-01-06.
  4. „Album Discography“. Delshannon.Com. Посетено на 2012-01-06.
  5. „Doc Pomus and Mort Shuman“. www.history-of-rock.com. Архивирано од изворникот на 14 May 2008. Посетено на 2008-03-26.
  6. Jorgensen, Ernst, Elvis Presley: A Life in Music, The Complete Recording sessions, St. Martin’s Press, New York, 1998 pp 157-159