Прејди на содржината

id Tech 1

Од Википедија — слободната енциклопедија

id Tech 1
Програмериid Software
Прог. јазикЦ
ВидПогон за видеоигри
ЛиценцаГНУ-ова општа јавна лиценца

id Tech 1 (се чита: ид тек),[1] претходно познат како погонот (од) Doom (англиски: Doom engine), е погон за видеоигри што ги придвижува видеоигрите Doom и Doom II од id Software. Исто така се користи и за HeXen, Heretic, Strife и HacX, како и за други игри преку лиценци. Напишан е од Џон Кармак, со помошни функции од Мајк Абраш, Џон Ромеро, Дејв Тејлор и Пол Радек. Првично бил напишан на компјутери NeXT, но со издавањето на Doom била напишана и верзија за DOS, а подоцна и за други играчки конзоли и оперативни системи.

Изворниот код за верзијата на Doom за Линукс е пуштен во јавноста во 1997 година под лиценца што дава права за некомерцијални употреби, а подоцна во 1999 година и под ГНУ-овата општа јавна лиценца.[2][3] Многуте неофицијални верзии на Doom за други подлоги направени оттогаш овозможуваат играта да работи на претходно неподдржани оперативни системи и понекогаш радикално ја зголемуваат функционалноста на погонот со нови можности.

Не е „вистински 3Д погон“, бидејќи не е можно да се гледа горе и долу и два сектори не може да бидат еден врз друг, но системот е сепак прилично елегантен и дава псевдо-3Д рендеринг. Во нејзиното време, Doom беше револуционерна во способноста за брзо 3Д цртање на текстури.

Едноставно поставување што покажува како Doom ги претставува нивоата внатрешно

Поглед на картата во уредувач

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прв поглед на id Tech 5. Архивирано од изворникот на 2010-06-26. Посетено на 2010-06-27.
  2. Изворниот код за Doom[мртва врска] - отворен во 1997 година, сега под ГНУ-овата општа јавна лиценца од податотечното место на Id Software
  3. Изворниот код за Doom од 3ddownloads.com Архивирано на 24 февруари 2004 г. - отворен во 1997 година, сега под ГНУ-овата општа јавна лиценца

Надворешни врски[уреди | уреди извор]