I Want It All (песна на Queen)

Од Википедија — слободната енциклопедија
"I Want It All"
Сингл на Queen
од албумот The Miracle
B-страна„Hang on in There“
Пуштен2 мај 1989 (ОК)
10 мај 1989 (САД)
Форматграмофонска плоча, грамофонска плоча (12 инчи), CD, аудио касета
Снимен1988
Жанрхард рок
Должина4:41 (верзија од албумот), 4:01 (сингл)
КомпанијаParlophone, Capitol
Текстописец/иБрајан Меј
ПродуцентQueen, Дејвид Ричардс
Queen singles chronology
One Year of Love
(1986)
I Want It All
(1989)
Breakthru
(1989)
The Miracle track listing
The Miracle
(3)
I Want It All
(4)
The Invisible Man
(5)
Greatest Hits II track listing
Radio Ga Ga
(3)
I Want It All
(4)
I Want to Break Free
(5)
Queen Rocks track listing
Tie Your Mother Down
(2)
I Want It All
(3)
Seven Seas of Rhye
(4)

"I Want It All" е песна на англискиот рок бенд Queen (Квин), која се наоѓа на нивниот тринаесетти албум од 1989 година The Miracle. Песната е напишана од страна на гитаристот на групата како и придружен вокал Брајан Меј (но сепак препишана на Queen) и продуцирана од страна на Дејвид Ричардс, песната беше издадена како водечки сингл на албумот на 2 мај 1989 година.[1] „I Want It All“ го достигна третото место на англиската UK Singles Chart[2] како и на американската Билборд Hot Mainstream Rock Tracks табела.[3] Песната исто така го достигна и 50-то место на Billboard Hot 100 табелата[3] како и првото место во повеќе европски држави, вклучувајќи ја и Шпанија, каде што радиото Los 40 Principales ја емитуваше оваа песна редовно во месецот јули 1989 година.[1]

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (1989) Највисока
позиција
Број на
недели
Australian Singles Chart[4] 10 12
Austrian Singles Chart[5] 11 14
Canadian Singles Chart[6] 34 13
Dutch Singles Chart[7] 2 14
German Singles Chart[8] 9 17
Irish Singles Chart[9] 3 5
Italian Singles Chart[10] 4 18
New Zealand Singles Chart[11] 3 10
Norwegian Singles Chart[12] 4 7
Swedish Singles Chart[13] 14 4
Swiss Singles Chart[14] 8 14
UK Singles Chart[15] 3 7
U.S. Billboard Hot 100[16] 50 10
U.S. Mainstream Rock Charts[17] 3 ?

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Jenkins, Jim; Smith, Jacky; Davis, Andy; Symes, Phil (2000). Album notes for The Platinum Collection by Queen, p. 12 [CD booklet]. Parlophone (7243 5 29883 2 7).
 2. „Queen“. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2012-05-25. Посетено на 7 May 2009.
 3. 3,0 3,1 „Queen > Charts & Awards > Billboard Singles“. allmusic. Посетено на 7 May 2009.
 4. Australian charts portal. australian-charts.com. Посетено на 2011-03-01.
 5. Austria Top 40 – Hitparade Österreich. austriancharts.at. Посетено на 2011-03-01.
 6. „Welcome to the LIBRARY AND ARCHIVES CANADA website | Bienvenue au site Web BIBLIOTHÈQUE ET ARCHIVES CANADA“. Collectionscanada.gc.ca. Посетено на 2011-08-03.
 7. Dutch charts portal. dutchcharts.nl. Посетено на 2011-03-01.
 8. Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche. musicline.de. Посетено на 2011-03-01.
 9. The Irish Charts – All there is to know. Irishcharts.ie (1962-10-01). Посетено на 2011-03-01.
 10. „Hit Parade Italia - Indice per Interprete: Q“. Hitparadeitalia.it. Посетено на 2011-08-03.
 11. New Zealand charts portal Архивирано на 8 мај 2008 г.. charts.org.nz. Посетено на 2011-03-01.
 12. Norwegian charts portal. norwegiancharts.com (2006-06-15). Посетено на 2011-03-01.
 13. Swedish Charts Portal. swedishcharts.com. Посетено на 2011-03-01.
 14. Die Offizielle Schweizer Hitparade und Music Community. swisscharts.com. Посетено на 2011-03-01.
 15. UK Singles & Albums Chart Archive. Chart Stats. Посетено на 2011-03-01.
 16. Music News, Reviews, Articles, Information, News Online & Free Music. Billboard.com. Посетено на 2011-03-01.
 17. AllMusic. AllMusic. Посетено на 2011-03-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]