IC 986/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 986/1


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 7 м 46,8 с
Деклинација -17° 30' 24"
Положбен агол 12°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 ноември 1897
Други ознаки IC 1623A, ESO 541-23, MCG -3-4-3, PGC 4008, VV 114, Arp 236

IC 986/1галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 986/1 се споменува и како IC 1623A, ESO 541-23, MCG -3-4-3, PGC 4008, VV 114, Arp 236.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 ноември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 986/1 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 986/1 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 7 м 46,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 30' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 12°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 986/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4007.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]