IC 98

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 98


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 33 m 26,6 s
Деклинација -23° 42' 46"
Положбен агол 141°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 482-8, MCG -4-9-25, IRAS 03312-2352

IC 98 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 98 се споменува и како ESO 482-8, MCG -4-9-25, IRAS 03312-2352.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 98 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 98 има привидни димензии од 2,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 33 m 26,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 42' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 141°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 98 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13171.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]