IC 976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 976


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 51 м 59,3 с
Деклинација -34° 25' 19""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 август 1897
Други ознаки ESO 351-**13

IC 976галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 976 се споменува и како ESO 351-**13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 976 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 51 м 59,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 25' 19"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 976 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]