IC 96

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 96


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 38 м 44,9 с
Деклинација -44° 6' 2"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 3 октомври 1897
Други ознаки NGC 1411, MCG -7-8-4, ESO 249-11

IC 96галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 96 се споменува и како NGC 1411, MCG -7-8-4, ESO 249-11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 96 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 96 има привидни димензии од 1,8' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 38 м 44,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -44° 6' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 96 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13429.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]