IC 956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 956


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 5 m 13,1 s
Деклинација -11° 30' 8""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,1'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 31 август 1892
Други ознаки MCG -2-1-19, NPM1G -11.0002

IC 956 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 956 се споменува и како MCG -2-1-19, NPM1G -11.0002.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 956 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] IC 956 има привидни димензии од 1,2' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 5 m 13,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 30' 8"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 956 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 364.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]