IC 933

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 933


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 35 m 7 s
Деклинација -8° 45' 56""
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 27 август 1892

IC 933 е галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 933 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 933 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 35 m 7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 45' 56"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 933 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 192966.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]